İmplant Tedavisi Süreci

İmplant Tedavisi Süreci

İmplant operasyonu çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanabilen kolay bir işlemdir ancak bazı durumlarda sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilir. Bu operasyonda çene kemiğine implantlar yerleştirilir ve genellikle implantların üzeri dişeti ile kapatılarak osseointegrasyon adı verilen bekleme (kemikleşme) sürecine geçilir.

Bu bekleme süreci yapılan işleme, kemik yapınıza bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte 2 - 6 ay arasında değişmektedir. Kemik ekleme ya da sinüs lift (sinüs kaldırma) işlemleri yapıldı ise bu süre daha da uzayabilir. Osseointegrasyon süresi sonunda kemikle kaynaşmış olan implantların üzerine dişetinizi şekillendirmek üzere iyileştirme başlığı adı verilen parçalar takılır. Bu aşamada dişetinizin şekillenmesi için de yaklaşık 1 hafta beklenir ve sonrasında protezinizin yapım aşaması başlar.

Bu bekleme süreci özellikle ön bölge diş eksikliği ya da hiç dişi olmayan hastalarda estetik ve fonksiyonel sıkıntılara yola açabilir. Bu nedenle hastalarımızın günlük yaşam konforunu en üst seviyeye çıkarabilmek için da ve konuşma becerilerinde zorluk yaşamamaları için geçici sabit protezler yapılabilmektedir. En geç 48 saat içinde hazır edilen bu protezler, hastanın iyileşme sürecinde dişsiz kalmasının önüne geçerek, günlük yaşamında herhangi bir değişiklik olmadan sürdürmesine yardımcı olur.

İmplant tedavisi sonrası, ağız hijyenine dikkat edilmesi çok önemlidir. Rutin diş fırçalamanın haricinde, hekimin tavsiye ettiği özel ipler, arayüz fırçaları ve ağız duşları kullanılarak implant uygulanmış bölgenin temizliği sağlanmalıdır.

Diğer bir önemli nokta da düzenli olarak kontrollere gidilmesidir. Önerilen kontrol süreci ilk iki yıl 6 ayda bir, daha sonrasında da senelik kontrollere gitmektir. Böylelikle bölgede oluşabilecek sıkıntılar, başlangıç safhasındayken hasta tarafından fark edilemeyebilir ancak hekim tarafından yapılan muayenede saptanabilir ve böylelikle önlem alınarak oluşabilecek daha büyük sıkıntıların önüne geçilmiş olunur

MUAYENE VE BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN